niedziela, 3 listopada 2013

Listopadowo - deszczowoNie lubię listopada, dla mnie to najsmutniejszy miesiąc w roku. Potwierdza to aura za oknem. Szaro, smutno, mokro. Ja kocham zieleń i kwiaty. Nadrabiam to roślinnością w doniczkach. Wprawdzie ostatnio w domku mam tylko takie, które wymagają mało pracy czyli kaktusy i (o dziwo) storczyki ale te ostatnie rosną i kwitną u mnie jak szalone chociaż nie stosuję żadnych wymyślnych metod. Tylko woda i czasami nawóz do storczyków.
Obecnie mam ich 7 sztuk. Wszystkie są teraz w fazie wypuszczania pędów kwiatowych. Będą  kwitły od grudnia do marca. Jak co roku.


Tak wyglądają w czasie kwitnienia


Kwitną dwa razy w roku ciesząc mnie i moich bliskich.

Jeżeli chodzi o kaktusy to lubię szczególnie echinopsisa. 
Jest to roślina pochodząca z Ameryki Południowej najczęściej o kształcie kulistym lub cylindrycznym.
Kwitnie kilka razy w roku, co 3-4 miesiące. Kwiaty ma cudowne. Niestety bez zapachu i krótkotrwałe. Kwitną do 3 dni ale warto na nie czekać. 
Pierwszego dostałam od koleżanki mojej mamy jak miałam 8 lat. Nie przetrwał do tego czasu osobiście ale jego "dzieci" . Obdarowałam nimi już wszystkich znajomych.


                                   Jak dla mnie to są urocze, takie delikatne i romantyczne.


Tym razem były tylko dwa kwiaty czasami jest ich dużo więcej, nawet 7.Polecam dla tych, którzy mają zbyt mało chęci i czasu do opieki nad kwiatami.
Roślina ta wypuszcza w ciągu roku do kilkunastu odrostów. Muszę je obrywać i najczęściej wyrzucać, jeżeli będzie miała następne to chętnie się z Wami podzielę.

Pozdrawiam - Biernasia. • RangaRodzaj
 • 3 komentarze:

  1. Bożenko nie tylko masz rękę do wszelakich robótek, pedzli ale i do roślinek. Kaktus kwitnący wspaniały.
   Storczyki również. Mam jednego białego i właśnie skończył kwitnienie, czy dobrze pamiętam, że trzeba by go
   trochę podciąć?

   OdpowiedzUsuń
  2. Tereniu
   Tak trzeba przekwitnięty pęd obciąć powyżej drugiego "oczka". Pęd kwitnący jest podzielony na segmenty, jak przekwitnie to należy dwa segmenty zostawić. Często storczyki wypuszczają nowe pędy na tym właśnie pozostawionym.
   Jeżeli podlewałaś roślinę nawozami do storczyków to powinny już się pokazać nowe pędy. Jeżeli nie podlewałaś nawozami to polecam je kupić i stosować wg przepisu.Trzeba też pamiętać żeby korzenie storczyka nie były zalane wodą. Są to tzw korzenie powietrzne i muszą mieć dostęp powietrza inaczej roślina zginie.

   OdpowiedzUsuń
  3. Dzieki za odpowiedz, więc dobrze pamietałam o tym przycieciu

   OdpowiedzUsuń